Kuchnia na błysk - wieczorna rutyna w kuchennych porządkach

12:11


Decyzja podjęta, bierzemy się w garść i ogarniamy nasze 4 kąty. Jak wspomniałam we wcześniejszych wpisach niezwykle pomocne jest postępowanie zgodnie z planem działania. Może on powstać na dwa sposoby. Pierwszą propozycją jest przygotowanie zestawu procedur uwzględniających każde pomieszczenie w domu. Zasiadasz nad kartką papieru gdzie rozpisujesz co trzeba zrobić w poszczególnym pomieszczeniu z uwzględnieniem informacji kiedy je wykonywać, istotny jest podział na obowiązki które należy zrobić codzienne, raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie czy co miesiąc. Przygotowanie takiego kompendium wiedzy  zajmie sporo czasu i może się zdarzyć, że coś nam umknie. Alternatywą dla tego rozwiązania jest tworzenie wcześniej wspomnianego zestawu procedur krok po kroku. Powstanie on w miarę postępujących prac porządkowych. Przykładowo sprzątasz dane pomieszczenie, a po wykonanej pracy tworzysz listę analogicznie do wcześniejszej opcji, jednak już wiesz co robiłaś i co na pewno powinno znaleźć się na Twojej liście. Wg mnie takie rozwiązanie jest lepsze, dlatego właśnie ten sposób Ci polecam.

 

Na pierwszy ogień pójdzie kuchnia.   

 

W domu to właśnie kuchnia jest miejscem w którym powinno być najczyściej. W końcu właśnie tutaj powstają posiłki, które serwujesz swoim najbliższym. Wiele osób skupia się na tym, żeby dania były wykonane ze zdrowych produktów. Niestety zdarza nam się zapomnieć, że duże znaczenie ma też fakt w jakich warunkach ono powstaje. Nie mam na myśli mega sterylnych warunków. Utrzymywanie porządku na blacie gdzie przygotowujemy dania, czy sprzątanie zlewu na bieżąco to absolutne minimum. Dzięki temu przyrządzanie posiłków pójdzie Ci dużo sprawniej i nie będzie trzeba obawiać się czy nie znaleźli się w nich nieprzyjaciele w postaci bakterii kłębiących się na niesprzątniętych wcześniej wspomnianych powierzchniach.

 

Co powinno być wykonywane codziennie w kuchni?

 

Jako przykład pokarzę Ci jakie czynności wykonuję podczas mojej wieczornej kuchennej rutyny. Porządki w kuchni zaczynam od zebrania wszystkich brudnych naczyń, które następnie trafiają do zmywarki, a te z delikatnymi powierzchniami myję ręcznie. Już ten pierwszy krok daje mega efekt. Następnie przecieram wszystkie blaty przy użyciu ściereczki i płynu do kuchni w sprayu, przy okazji tym samym płynem zmywam płytę grzewczą. Gdy już wszystkie powierzchnie płaskie są ogarnięte przychodzi kolej na zlew. Nie ma sensu zajmować się nim wcześniej, gdyż podczas ścierania blatów i płyty, może zdarzyć się że coś co wymaga większej uwagi niż przetarcia ściereczką i wtedy ląduje to właśnie w zlewie. Dlatego jego wcześniejsze umycie byłoby syzyfową pracą. W przypadku codziennego sprzątania zlewu również korzystam z wcześniej wspomnianego płynu, nie zapomnij o opróżnieniu sitka i przetarciu baterii. Podczas wieczornego sprzątania, gdy już wiesz, że nie będziesz korzystać ze zlewu wytrzeć go do sucha. Na koniec zostanie podłoga. Jej uprzątnięcie wymaga dwóch kroków, pozbycia się okruszków, które w trakcie sprzątania wylądowały na podłodze, metoda jaką to wykonasz zależy od Ciebie i sprzętu jakim dysponujesz, a następnie przetarcia jej na mokro.

 

Vuala, kuchnia sprzątnięta i można z czystym sumieniem oddać się wieczornemu relaksowi.  Takie porządki powinny wejść Ci w krew. Jeśli masz problem z obowiązkowością warto wprowadzić plan działania w postaci kuchennej rutyny. Na kartce wypisujesz rzeczy, które wg Ciebie powinnaś wykonać codziennie wieczorem, powieś ją w widocznym dla Ciebie miejscu i codziennie odznaczaj rzeczy które zrobiłaś. Gwarantuję Ci, że dzięki tej metodzie nic Ci nie umknie, a przy okazji wykonywanie tych wszystkich rzeczy stanie się normą, a właśnie o to nam chodzi. Nawet się nie obejrzysz, a nie będziesz potrzebowała pomocniczej listy, a Twoja kuchnia każdego wieczoru będzie lśnić. Podobno wystarczą 3 tygodnie systematycznego wykonywania jakiejś czynności, żeby się do tego przyzwyczaić. Sprawdź ile Tobie to zajmie.

 

Oczywiście z myślą o Tobie przygotowałam taką listę z kuchenną rutyną. Znajdziesz ją tutaj.  Jest tam wersja z pustymi polami na wpisanie Twoich codziennych czynności w kuchnia, a także moja osobista lista, która może służyć dla Ciebie jako przykład, jak stworzyć swoją własną na nieuzupełnionej wersji. Będzie mi również bardzo miło, gdy stwierdzisz, że moja kuchenna rutyna jest na tyle uniwersalna, że również w Twojej kuchni sprawdzi się idealnie i właśnie z niej będziesz korzystać na co dzień.

Podobne posty

0 komentarze

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)