Vivat Polonia!

14:00


W zeszłym roku pokazaliśmy Ci jak można świętować Dzień Niepodległości z dzieckiem. Stworzyłam na ten temat zarówno osobny wpis, jak i filmik z zabawami plastycznymi.Tym razem chcielibyśmy Ci pokazać jak można spędzić ten dzień we dwoje. 

Tegoroczny 11 listopada Artur wziął w swoje ręce. Przeglądając repertuar Filharmonii Szczecińskiej trafił na koncert "Vivat Polonia!" zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Powiem szczerze, że nie byłam zachwycona tym pomysłem. Wyobraziłam sobie, że występ będzie składał się z utworów typu "Przybyli ułani pod okienko". Jakoś nie widziało mi się to. Jednak czego nie robi się dla swojego ukochanego mężulka. Poza tym zawsze lubiłam chodzić do filharmonii, a aż wstyd się przyznać ostatnio na koncercie byłam wieki temu. Dlatego bez zbędnego marudzenia przystałam na propozycję wyjścia we dwoje w ten sobotni wieczór. 


Filharmonia przywitała nas przepięknym anturażem. Z okazji Dnia Niepodległości przyodziała kolory polskiej flagi. Cudnie prezentowała się w połączeniu bieli i czerwieni. 


Koncert przygotowany przez Młodą Polską Filharmonię pod batutą Adama Klocka, laureata Grammy Award 2014, okazał się ciekawym połączeniem utworów odkrytych po latach. 

Jako  pierwszy została odegrana uwertura do opery "Aleksander i Apellesa" Karola Kurpińskiego, która przez 200 lat był uznawana za zaginioną i dopiero teraz po raz drugi zaprezentowana widowni po tak długim czasie od swojej premiery. 

Po krótkiej przerwie do młodych artystów dołączył Roman Spitzer, który jest docenianym altowiolistą. To właśnie on grał pierwsze skrzypce w czteroczęściowym koncercie skomponowanym przez Georga Phillippa Telemanna, który "jako pierwszy docenił altówkę jako samodzielny instrument, pisząc szereg dzieł z altówką solo"*. Właśnie jedną z takich kompozycji mieliśmy okazję wysłuchać. 

Zwieńczeniem koncertu "Vivat Polonia!" była Symfonia D-dur Wojciecha Darkowskiego również składająca się z 4 części. 

Cały koncert był lekki i przyjemny dla ucha. Spędziliśmy bardzo miły wieczór.


Jest to świetna propozycja na świętowanie tak ważnych dni. Tym razem zdecydowaliśmy się na wieczorny koncert we dwoje. W przyszłym roku postaram się znaleźć jakąś podobną propozycję dla całej rodziny.

Podziel się z nami, jak Tobie minął 11 listopada :)

Tekst źródłowy:
Program Filharmonii Szczecińskiej

Podobne posty

0 komentarze

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)