Polak Mały czyli jak wychować patriotę

19:31

Dziś jest 11 listopada. W naszym kraju tego dnia obchodzimy Dzień Niepodległości. Różnego typu święta narodowe są doskonałym pretekstem do nauki naszych dzieci patriotyzmu. Wiadomo, że dla maluchów pojęcie patriotyzm to istna abstrakcja. Oczywistym jest, że takim szkrabom nie będziemy robili wykładów o tym jak ważna jest miłość do ojczyzny. Chyba do znudzenia będę przypominać o tym, że najfajniejsza jest nauka przez zabawę. Również w tym przypadku ma to zastosowanie.

PRACE PLASTYCZNE

My do tego rodzaju zabaw wykorzystujemy farby, kolorowe kartki, a nawet bibułę. Przy użyciu tych produktów tworzymy godło i flagę, a także kotylion. Dla malucha to nie lada frajda, jak może pobrudzić łapki, przy okazji tworząc własnoręcznie małe dzieło. Takie wspólne spędzanie wolnego dnia świetnie sprzyja tworzeniu relacji rodzinnych, które są tak ważne.KOLOROWANKI

Po wspólnej zabawie nadszedł czas na przygotowanie czegoś do jedzenia. Tylko czym zająć dziecko w tym czasie? Z pomocą przychodzą kolorowanki. Tutaj też możemy wybrać te o tematyce patriotycznej. Ja również w tym przypadku przygotowałam godło i flagę, które wcześniej znalazłam w Internecie. Jeśli chcesz możesz również z nich skorzystać, klikając na słowo godło i flaga, przekieruję Cię do miejsca skąd można pobrać przygotowane do wydruku pliki. Drukujesz, dajesz swojemu szkrabowi kredki albo flamastry i masz chwilę czasu na gotowanie.

KSIĄŻECZKA

Kubuś uwielbia książeczki. Potrafi je wertować na lewo i prawo. Już coraz częściej prosi też, żeby mu poczytać. Książeczkę zatytułowaną "Kto Ty jesteś?" kupiłam mu jak był niemowlakiem i zaczął interesować się książeczkami. Jak łatwo się domyślić w jej środku znajduje się znany chyba wszystkim "Katechizm polskiego dziecka". Zdaję sobie sprawę, że taki maluszek nie rozumie co autor tego utworu miał na myśli, jednak liczę na to, że pewnego dnia, podczas kolejnego czytania tej jednej z ulubionych książeczek mojego szkraba, zacznie on samoistnie odpowiadać na kolejne pytania z wierszyka.

PIOSENKA

Które dziecko nie lubi piosenek. Nie znam takiego. Kubek bardzo często przychodzi do mnie i mówi "mama la, la, la" co w jego nomenklaturze znaczy "mamo włącz mi piosenki". Fajną melodyjną piosenką jest utwór "Jestem Polakiem". Co prawda nie znajduje się on na TOP10 ulubionych piosenek Kubulka, ale mimo wszystko staram się ją wplatać w jego repertuar muzyczny. Jest ona doskonałym utworem do nauki patriotyzmu u maluchów.OPOWIEŚĆ O GODLE, FLADZE I HYMNIE

Na koniec zostawiłam świeżynkę. Dopiero niedawno natknęłam się na ten filmik. Jest to krótka historyjka o ważnych symbolach naszego kraju. W prosty sposób lektor opowiada o pochodzeniu godła, symbolice flagi oraz historii związanej z powstaniem hymnu. Kubek oglądał ten filmik z zaciekawieniem. 


A Ty wychowujesz swojego malucha na małego patriotę? Zdradź jakie stosujesz triki.

Podobne posty

1 komentarze

  1. Dobrze, że od małego wpajasz swojemu maluchowi patriotyzm :) to wazne ;) Pozdrawiam i zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)