10 powodów dla których warto sięgnąć po puzzle

09:23


Mam w domu maniaka puzzlowego. Nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Kubulek nie wyobraża sobie dnia bez układania tych obrazkowych łamigłówek. Nigdy nie kończy się na jednym obrazku, zawsze musi ich być kilka. Pewnie sobie teraz pomyślisz, co ja w tym widzę wielkiego, że maluch chce układać kilka zestawów skoro puzzle stworzone z myślą o dzieciaczkach w jego wieku składają się z 2-4 elementów. Tu może Cię zaskoczę, moje dziecko owszem posiada w swojej kolekcji takie "małe" układanki, jednak dużo większym zainteresowaniem cieszą się te składające się z około 40 elementów. Tak, mój dwulatek potrafi ułożyć takie puzzle. Oczywiście czasem prosi mnie o wsparcie, jest ono jednak minimalne, małe nakierowanie i dalej mój mądraszek wyrusza w podróż po krainie puzzlowej. Strasznie cieszy mnie to jego zamiłowanie do puzzli, bo wiem ile dobrego może mu to dać i dzisiaj postanowiłam zachęcić również Ciebie do tego, żebyś zaraziła swoje dziecko miłością do tej zabawy, której korzenie sięgają XVIII wieku.

Zacznijmy jednak od początku. Skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie takiej łamigłówki? Pierwsze puzzle powstały jako pomoc naukowa. Angielski grawer i kartograf postanowił stworzyć coś dzięki czemu nauka będzie ciekawsza. Umieścił mapę świata na cienkich mahoniowych deseczkach, następnie wyciął kraje wzdłuż ich granic i takim oto sposobem urodził się zamysł na pierwsze puzzle. Oczywiście z biegiem czasu zarówno wykorzystanie, jak i wygląd puzzli ewoluował. Obecnie jest to jednak z popularniejszych zabaw, którą można bawić się samemu, a także w grupie. 


Tak jak ostatnio pisałam, bardzo lubię zabawy, które prócz bawienia uczą i właśnie puzzle należą do takich. Co nam daje układanie obrazkowych łamigłówek? Oto 10 powodów dla których warto zaszczepić zainteresowanie puzzlami, nawet w rocznym dziecku.

1. Zdobywanie wiedzy

Wybierając dzieciom puzzle tematyczne np. w kształcie cyfr, z literkami, z figurami geometrycznymi albo zwierzątkami podczas zabawy możemy uczyć je liczyć do 10, alfabetu, kształtów, itp. Jest to świetna sprawa, bo takie maluchy nie zdają sobie sprawy, że bawiąc się zdobywa niezmiernie ważną wiedzę.

2. Rozwijanie zdolności matematycznych

Amerykańska psycholog Susan Levine z Uniwersytetu w Chicago przeprowadziła badania z których wynika, że jeśli dzieciaczki w wieku 2-4 lat zaczną swoją przygodę z układaniem puzzli w przyszłości dużo lepiej radzą sobie zadaniami przestrzennymi i matematyką w szkole. 

3. Przygotowanie do nauki czytania i pisania

Procesy organizacji spostrzegania, tj. zdolności dokonywania operacji analizy i syntezy wzrokowej, które zachodzą podczas układania puzzli są tożsame z czynnościami wykorzystywanymi podczas czytania i pisania, a co za tym idzie dziecko podczas zabawy w układanie podzielonego na mniejsze elementy obrazka już od najmłodszych lat powoli przygotowuje się do czytania i pisania. Istnieją również powiązania z których wynika, że dzieci nie wykazujące zainteresowania taką zabawą mogą w przyszłości borykać się z dysleksją. 

4. Trenowanie motoryki małej

Tego że układanie puzzli wymaga precyzji nie trzeba chyba nikomu mówić. Konieczność dokładnego połączenia ze sobą dwóch elementów sprawia, że maluszek trenuje zwinność swoich paluszków, a co za tym idzie motorykę małą.  

5. Nauka cierpliwości

Spokojne dopasowywanie do siebie kolejnych elementów układanki to podstawa. Zabawa ta wymaga zdolności skupienia uwagi, a częste poświęcanie jej czasu sprawi, że nasze pociechy będą wykazywały się cierpliwością.

6. Nabywanie umiejętności koncentracji

Układanie obrazków z kilku kawałków wymaga skupienia uwagi. Umiejętność koncentracji jest bardzo istotna dlatego warto już od najmłodszych lat ją trenować, a układanie puzzli jest jednym z najfajniejszych sposobów.

7. Trening spostrzegawczości 

Jeden element z lewej, drugi z prawej. Znalezienie pasujących do siebie kawałków jest czasem nie lada wyzwaniem. Osoby spostrzegawcze radzą sobie z układankami dużo lepiej. Zdolność ta nie przychodzi ot tak, trzeba ją ćwiczyć, a puzzle są idealne do tego.

8. Pobudzanie kreatywności

Fantazyjne myślenie, które pojawia się podczas układania puzzli sprzyja rozwojowi kreatywności u dziecka. 

9. Zwiększanie poczucia wartości

Chyba każdego cieszy fakt, że jest w stanie czegoś dokonać samodzielnie. Również układanie puzzli daje taką możliwość. Obserwowanie własnych postępów i finalny sukces w postaci całego obrazka sprawiają, że rośnie poczucie wartości układającego i staje się on pewniejszy siebie. 

10. Nauka pracy zespołowej

Oczywiście puzzle można układać w pojedynkę. Jest to także świetna rozrywka dla grupy. Takie wspólne tworzenie obrazka z kawałków uczy pracy zespołowej. Tworzenie relacji społecznych jest bardzo ważne i właśnie zabawa puzzlami bardzo im sprzyja. Wspólna zabawa rodzica z pociechą kształtuje w dziecku umiejętność współdziałania z innymi.


Mam  nadzieje, że przekonały Cię te informacje. Jeśli będziesz śledzić nasz blog na bieżąco na pewno nie ominiesz recenzji puzzli, które mamy w naszej kolekcji i uważamy, że są godne polecenia.

Jakie są Twoje doświadczenia z puzzlami? Co o nich myślisz?

Podobne posty

3 komentarze

  1. Pamiętam, ze 2 lata temu tacie kupilam puzzle pod choinkę. Lubi i lubił od zawsze ukladac :D pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam z moim synkiem układać puzzle! To bardzo rozwijająca zabawa, która pozwala uczyć się kolorów, dopasowywania kształtów i łączyć wszystko w jedną całość. A do tego pobudza dziecko do kreatywności :)

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)