Cukrzyca ciążowa - Badanie krzywej cukrowej

14:36


Niejedna z nas myśląc o swojej roli mamy chciałaby być tą najsłodszą mamą na całym świecie. Jednak nie wszystkim bycie słodką mamą jest w smak, gdyż kojarzy im się z niezbyt miłą przypadłością w trakcie ciąży jaką jest cukrzyca ciążowa. Co prawda nie dopada ona, aż tak wielu przyszłych mam jakby mogło się to wydawać, bo jest ich zaledwie około 4%, mimo wszystko jest to znany, przynajmniej ze słyszenia, problem.

Cukrzycę ciążową wykrywa się na podstawie badania krzywej cukrowej wykonywanego między 24, a 28 tygodniem ciąży. Ja już mam to badanie za sobą. Miałam z nim do czynienia nie jeden raz, dlatego pomyślałam, że podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami związanymi zarówno z samym badaniem jak i cukrzycą ciążową, żeby pokazać Ci, że nie taki diabeł straszny jak go niejednokrotnie malują. 

Dzisiaj powiem Ci słów kilka na temat samego badania. 

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać do badania krzywej cukrowej?

Absolutnie nie, wręcz przeciwnie, przed jego wykonaniem powinnaś jeść to co zwykle, żeby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne. Zmiana diety tuż przed mogłaby spowodować nieprawidłowości, a przecież zależy nam na wiarygodnych wynikach dzięki, którym będziemy wiedzieć czy nasz maluszek ma odpowiednie warunki do rozwoju.

Pamiętaj, żeby w dniu poprzedzającym badanie zjeść ostatni posiłek na 12 godzin przed wizytą w laboratorium. Dotyczy to również picia. Na badaniu krzywej cukrowej musisz pojawić się na czczo.

Pewnie jesteś ciekawa jak wygląda badanie?

Niewiele różni się ono od tradycyjnego pobrania krwi. Jeśli jesteś na nie wrażliwa, musisz się przygotować na 3 ukłucia w przeciągu 2 godzin. 

Badanie zaczynamy od pobrania krwi na czczo. Następnie otrzymujemy kubeczek o pojemności około 250 ml z glukozą rozcieńczoną w wodzie. Napój nie należy do najsmaczniejszych, jednak nie ma tragedii, spokojnie można go wypić. Panie laborantki często radzą, żeby postarać się wypić go w przeciągu minuty, bo z czasem roztwór gęstnieje i staje się coraz słodszy. Powiem Ci szczerze, że coś w tym jest. Tylko nie wypijaj tego jednym haustem, bo możesz przez to źle się poczuć. Ponoć maksymalny czas w przeciągu którego trzeba wypić tego słodkiego drinka to 5 minut. Jak byłam w pierwszej ciąży wiele osób radziło mi, żebym oprócz glukozy na badanie wzięła ze sobą cytrynę. Jej parę kropli zaaplikowanych do glukozowej mikstury przełamuje słodycz i łatwiej jest ją wypić. Obecnie na rynku dostępna jest również glukoza smakowa, która już nie jest taka przykra w smaku jak ta tradycyjna. Co prawda jest ona nieco droższa, jednak nie jest to jakiś ogromny koszt na który nie mogłabyś sobie pozwolić. 

Po wypiciu magicznego drinka przez 2 godziny nie możesz pić, jeść, ani ruszać się. Tak naprawdę musisz je spędzić w laboratorium. Weź ze sobą jakąś gazetę, książkę czy coś innego co zajmie Ci ten niezbyt krótki czas oczekiwania.

W przeciągu tych dwóch godzin jeszcze 2 razy będziesz miała pobieraną krew, po godzinie i po dwóch. Zazwyczaj sama musisz pilnować czasu. Ja zaraz po wypiciu glukozy ustawiam alarm w telefonie za godzinę i za dwie, żeby nie przegapić czasu kolejnego pobrania krwi.

Po trzecim badaniu krwi spokojnie możesz iść zjeść jakieś pyszne śniadanie. Należy Ci się w końcu, za taki męczący poranek. 

Wyniki niczym wyrok

Nie ma co ukrywać, na wyniki badania krzywej cukrowej często czekamy niczym na wyrok. Jest to dość ważne badania, które przechodzimy w trakcie ciąży. To jak długo będziemy czekać na jego wynik zależy od laboratorium w którym wykonujemy badanie, jednak zazwyczaj jest ono dostępne jeszcze tego samego dnia. 

Aktualne normy dotyczące poziomu cukru we krwi:
- na czczo - do 92 mg/dl,
- po 1 godzinie - 180 mg/dl,
- po 2 godzinach - 153 mg/dl.

Jeżeli Twój wynik w którymś w powyższych przypadków jest wyższy od w/w norm może to świadczyć o tym, że masz do czynienia z cukrzycą ciążową. Jednak ważne jest to, żebyś nie załamywała się i nie wydawała wyroków samodzielnie. Pamiętaj, że wszystkie wyniki należy konsultować z lekarzem, który prowadzi twoją ciążę i to on, a nie dr google, koleżanka, członek rodziny, itp., powinien po ich analizie postawić diagnozę. 

Z całego serca, życzę Ci, żebyś mogła cieszyć się pozytywnymi wynikami tego badania. 

W kolejnych dwóch wpisach podzielę się z Tobą dwiema historiami dotyczącymi cukrzycy ciążowej  podczas obydwu moich ciąż. 

Podobne posty

0 komentarze

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)