Welcome to Jamaica

22:21


Z oddali dochodzą nas dźwięki muzyki w przyjemnych rytmach reggae. Chyba nie muszę dawać Wam więcej wskazówek, bo pewnie już zgadliście, że dziś odwiedzimy miejsce z którego pochodzi "król reggae" Bob Marley, czyli Jamajkę. 

Jamajka to wyspa znajdująca się na Morzu Karaibskim, należąca do archipelagu Wielkich Antyli. Na powierzchni ok. 11 tyś. km2 znajduje się bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Wapienne skały w których powstały zapierające dech w piersiach wodospady, różnorodna roślinność wśród której znaleźć można nawet bambusy przywiezione z Chin i palmy prosto z Malezji sprawia, że można się tam poczuć jak w raju, do tego najwyższy szczyt, wulkaniczna góra Blue Mountain o wysokości 2256 m n.p.m. Wszystko to wprawia w zachwyt wielu, nie tylko dzisiejszych turystów, już w 1494 r. Krzystof Kolumb po odwiedzeniu tego miejsca w swoim dzienniku opisał Jamajkę jako "najpiękniejszą wyspę, jaką ujrzały jego oczy. Góry i ląd zdają się dotykać nieba… "


Nie myślcie, że zapomniałam o przepięknych plażach z cudownym białym piaskiem, które w połączeniu z turkusową wodą wyglądają wręcz nieziemsko. Jedną z popularniejszych na wyspie jest Seven Mile Beach, która jak sama nazwa wskazuje jest ciągnącą się przez 11 km przepiękną plażą położona w miejscowości Negril. Biały piasek, turkusowa woda, co jakiś czas pośród palm można natkąć się na bar, w którym serwowane są przepyszne drinki. Miejsce to warto odwiedzić zarówno w ciągu dnia kiedy można łapać promienie słońca, jak i wieczorami żeby w tej uroczej scenerii podziwiać jego zachód. Również Montego Bay posiada ładne plaże, wśród których na wymienienie zasługuje Doctor's Cave Beach, niewielka prywatna plaża, która swoją nazwę zawdzięcza lekarzowi który w XIX wieku prowadził okoliczne sanatorium, a plaża była jego prywatną własnością (plaża nadal jest w prywatnych rękach, jednak można z niej korzystać po uiszczeniu niewielkiej opłaty). Druga równie urocza niewielka plaża mieszcząca się w Montego Bay to Walter Fletcher Beach, która ma formę zatoczki, jest idealnym miejscem do nurkowania powierzchniowego, dzięki przepięknemu ukształtowaniu dna sięgającemu aż do linii brzegowej, w wodzie można spotkać różne żyjątka w tym żółwiki. Ostatnią plażą na którą chciałam zwrócić Waszą uwagę jest mieszcząca się w miejscowości Ocho Rios James Bond Beach. Cieszy się ona niezwykłą popularnością, sam fakt odwiedzenia miejsca w którym kręcono pierwszy film z serii o agencie 007 "Dr. No" dla wielu fanów James'a Bonda jest nie lada gratką. 

Zanim przejdziemy do miejsc, które warto zwiedzić krótko wspomnę o klimacie panującym na Jamajce. Jest on tropikalny, przez co na wyspie jest upalnie i wilgotno. Temperatury oscylują między 25oC a 32oC. Na karaibach występują dwie pory roku, deszczowa i sucha. Na wakacje na Jamajce najlepiej wybierać się w porze suchej, która wypada od listopada do kwietnia. W związku z tropikalnym klimatem w tym rejonie występują huragany, na które można się natknąć od sierpnia do października. Kąpiele na Jamajce należą do przyjemnych gdyż woda ma temperaturę w granicach 27oC.


Teraz bierzemy kajeciki w dłoń i planujemy zwiedzanie. Oczywiście przedstawię Wam tylko kilka ciekawych miejsc, które wg mnie są godne zobaczenia.

Na początek tym razem wybrałam miejsce, które odwiedzają chyba wszyscy miłośnicy muzyki reggue, a jest to rodzinny dom Boba Marley'a. Znajduje się on w małej górskiej wiosce Nine Miles. Artysta mieszkał w nim do 13 roku życia, a po jego śmierci przekształcono go w muzeum ku czci króla reggue. Niedaleko rodzinnej wioski znajduje się mauzoleum w którym pochowany został Bob Marley wraz ze swoją ukochaną gitarą. 

Miłośnicy tego muzyka mogą również odwiedzić drugie miejsce jemu poświęcone, znajdujące się w stolicy wyspy, mieście Kingston. Oprócz tego w stolicy wyspy przechadzając się jej uliczkami można podziwiać nowoczesną architekturę powstałą w latach 60 XXw. kiedy miasto przeżywało swój renesans. Godny zobaczenia jest port, uznawany za siódmy na świecie pod względem wielkości.

Żeby zobaczyć kolejne atrakcje wyspy należy udać się do miejscowości Ocho Rios gdzie mieści się ogród botaniczny Shaw Park. Znajduje się on na szczycie wzgórza dzięki czemu można z niego podziwiać przepiękne widoki na okolicę. Ogród zajmuję powierzchnię 10 tyś. ha i znajduje się w nim bardzo różnorodne okazy roślinności tropikalnej. Oprócz największego parku na wyspie Ocho Rios może poszczycić się sięgającymi nawet 220 metrów wysokości wodospadami, które swoje ujście znajdują w morzu. Ich widok zachwyca.


Na koniec jak zwykle garść informacji praktycznych odnośnie samego wyjazdu. Jeżeli wybieracie się na Jamajkę tylko w celach turystycznych i wasz pobyt będzie nie dłuższy niż 30 dni wtedy nie potrzebujecie (obywatele Polski) wizy do wjazdu na terytorium Jamajki. Niezbędne jest natomiast posiadanie paszportu, który będzie ważny jeszcze przez conajmniej 6 miesięcy. Na terenie Jamajki walutom obowiązującą jest dolar jamajski. Obowiązuje zakaz wywożenia miejscowej waluty z kraju. Najlepiej w podróż zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które najłatwiej wymienić na miejscu na JMD. Jeżeli na wakacje weźmiemy ze sobą ponad 10 tyś. w dewizach należy to zgłosić służbom celnym przy wjeździe na teren Jamajki.

Chyba nikogo nie zdziwi, że lot na Jamajkę nie będzie należał do krótkich. Żeby dostać się na tą karaibską wyspę potrzebujemy ok. 13 godzin lotu. 

W hotelach na Jamajce są amerykańskie gniazdka, przez co wtyczki od sprzętów przywiezionych z Polski nie będą pasowały, pamiętajcie żeby zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę. 

Byłabym zapomniała, będąc na wakacjach w Jamajce nie zapomnijcie kupić sobie rumu na pamiątkę. Ten trunek pochodzący właśnie z Jamajki należy do najlepszych na świecie.

Dajcie znać, jak odwiedzicie to miejsce i usłyszycie od gościnnych miejscowych "Welcome to Jamaica". A może już tam byliście i macie jakieś swoje rady dla wybierających się w ten zakątek świata. Piszcie.


Follow

Podobne posty

1 komentarze

  1. Jamajka - pierwze skojarzenie Bob Marley (reggae bardzo lubie ;) i Usain Bolt :D

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)