Lato 2017 - czy to już czas?

11:21


Świat zwariował. Niespełna dwa tygodnie temu pożegnaliśmy lato i powitaliśmy jesień. W naszej głowie wirują wspomnienia minionych wakacji. Otwieramy komputer, zaczytamy przeglądać strony internetowe, na których bombardują nas informacje, że możemy zarezerwować wakacje na lato 2017. Już? Przecież dopiero co wygrzewaliśmy się na słonku podczas tegorocznych wakacji. Czy naprawdę jest to ten moment kiedy powinniśmy zastanawiać się co będziemy robić w przyszłe wakacje? Pamiętam czasy kiedy oferty letnie pojawiały się w styczniu i przez 3 miesiące istniała możliwość rezerwacji pobytu w wybranym przez nas miejscu. Z biegiem czasu oferta first minute zaczęła pojawiać się coraz wcześniej, a jej zasady stawały się coraz bardziej zawiłe. Razem ze znajomymi podśmiewaliśmy się, że doczekamy takich czasów kiedy podczas wakacji będziemy rezerwować wyjazdy na następny rok. Tak naprawdę nie musieliśmy długo czekać na taką sytuację. 

Być może jest to dobry pomysł. Idąc na fali jeszcze tak dobrze pamiętanych przez nas wakacji, możemy znaleźć perfekcyjne wakacje na przyszły rok. Jeszcze bardzo dobrze pamiętamy czego zabrakło w tych minionych, wiemy co okazało się zbędne i ze świeżym, wypoczętym umysłem możemy pomarzyć o tym jak będą wyglądać nasze rodzinne wakacje za rok, a później urzeczywistnić to wszystko wybierając w biurze podróży piękne miejsce z idealnym hotelem. 

Pewnie pojawiła się w Twojej głowie myśl, kogo stać na to, żeby już teraz robić rezerwację? Wiadomo, niejeden z nas podczas wakacji wydał cały przeznaczony na nie budżet, a niejednokrotnie nawet trochę więcej. Rezerwując wakacje z tak dużym wyprzedzeniem nie musimy wpłacać całej wartości widniejącej na umowie, wystarczy wpłata zaliczki, która jest znikomym procentem kwoty finalnej. Czasem to tylko 5%. Pozostałą wartość możemy uzbierać odkładając co miesiąc pewną kwotę i na miesiąc przed wyjazdem wpłacając ją na konto organizatora wakacji. 

Niejednokrotnie organizatorzy mają przygotowane niespodzianki dla osób rezerwujących wakacje z tak dużym wyprzedzeniem. Często są to dodatkowe usługi, które i tak byśmy chcieli dokupić, a tak mamy je za darmo i mamy dodatkową oszczędność. No właśnie, bo nie wspomniałam o najważniejszym atucie wcześniejszych rezerwacji, którym jest cena niższa od standardowej, a nawet tej proponowanej tuż przed samym wyjazdem.

Co sądzicie o takim podejściu touroperatorów? Czy już myślicie o przyszłych wakacjach? Macie zamiar już teraz zarezerwować hotel w wymarzonym zakątku świata?

Podobne posty

6 komentarze

 1. Pracuję w biurze podróży, więc powiem od strony specjalisty. Warto kupować wakacje w ofercie First Minute! Kilka lat temu jeszcze wiele osób się przed tym broniło, bo wchodziły ciekawe oferty Last Minute do kupienia na kilka dni przed wylotem, ale ten rok (wakacje 2016) pokazał, że teraz sytuacja nie jest już taka kolorowa. Wszyscy chcą latać do Europy, więc po pierwsze ceny na kierunki europejskie poszybowały w górę, a po drugie ofert Last Minute po prostu nie było, bo wszystkie miejsca w hotelach i samolotach były wykupione. Co tu więc przeceniać... Powiem więcej, niektóre oferty wręcz drożały tuż przed wylotem, bo organizatorzy zakładali, że i tak się sprzedadzą i się sprzedawały. Sprawdzam codziennie ceny wyjazdów i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że niektóre rodziny które kupują u mnie oferty First Minute oszczędzają nawet 3-4 tysiące w porównaniu z cenami, które na dany hotel są w sezonie.
  No ale to nie tylko o oszczędność chodzi. Konieczne przy pisaniu u First Minute jest wspomnieć, że najlepsze hotele wtedy się zupełnie wyprzedają. Najnowocześniejsze, najlepsze pod kątem ocen hotele często z sezonie w ogóle nie są dostępne. To samo zdarza się z pokojami typu apartamenty (jest ich mniej i jest nimi duże zainteresowanie, więc często w sezonie w ogóle nie da się ich kupić), pokojami z konkretnym widokiem itd. Na ostatnią chwilę zostają... ostatki. Nie to co najlepsze. Ciągle powtarzam - rodziny z dziećmi np. 2+2, 2+3 muszą kupować z wyprzedzeniem! No chyba, że wakacje w klitce 15-20 m2 w 5 osób nadal brzmią dobrze. :)
  No i jeszcze sprawa gwarancji/rabatów i prezentów. Kupując wcześniej można dużo wywalczyć. Organizatorzy do rezerwacji gwarantują np. "możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji", "gwarancje najniższej ceny", dają za darmo ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, wycieczki fakultatywne na miejscu, rabaty na przewodniki, na wynajem samochodu na wakacjach. Jeden z organizatorów zaproponował nawet ubezpieczenie od złej pogody. Gdyby w Hiszpanii 2 dni pod rzad padałoby po chociaż 2 godziny dziennie to jako rekompensatę dostajecie 500 zł.
  Podsumowując, ja polecam i namawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie przedstawione przez ciebie informacje nie są mi obce, bo też pracuję w tej branży. Nie chciałam tego ujawniać, ale jak już podważyłaś brak profesjonalizmu mojego wpisu, nie miałam wyjścia. Wpis miał na celu poznanie opinii na temat możliwości rezerwacji wakacji z tak dużym wyprzedzeniem, a nie tak do końca wyjaśnienie tajników oferty first minute. Dzięki za tak profesjonalne wyjaśnienie moim czytelnikom korzyści płynących z korzystania z first minut.

   Usuń
 2. Wszystko ma swoje plusy i minusy... Chociaż dla mnie to blizej jakies ferie, święta, sylwester - to bliższe terminy ;) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem tego zdania, że wszystko ma swoje wady i zalety :)

   Usuń
 3. Ja uważam, że takie rezerwowanie z wyprzedzeniem jest dużo tańsze :) Ale fakt, wszystko ma swoje plusy i minusy. Np. w przypadku choroby często biura nie oddają zaliczek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poradnik Turystycznego Myślenia może faktycznie przydatny, ale ja aż tak daleko nie planuję. Może dlatego że życie mnie nauczyło że wszelkie plany mogą się zmieniać i w moim przypadku stawiam raczej na last minute :D. Jedyne co dla mnie ważne przed wyjazdem to przede wszystkim ubezpieczenie, ostatnio korzystałam z Axa https://blog.axa.pl/ Kilka lat temu mieliśmy niemiłe zdarzenie, na szczęście skończyło się na pomocy ambulatoryjnej za którą trzeba było niemało zapłacić.

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)