Kolorowy zawrót oczu

09:49


Niemal za każdym razem jak spotykam córeczkę naszych przyjaciół biję się w głowę jak to możliwe, że jest ona posiadaczką ślicznych niebieskich oczek skoro oboje jej rodzice mają ciemne tęczówki. Tak tak, pewnie większość z Was pomyśli, że przecież każde dziecko rodzi się z niebieskimi oczami. Znam tą teorię, choć nie powiem, że jest ona dla mnie zrozumiała. Poza tym ona ma 8 miesięcy, czy nie powinna już mieć docelowego koloru oczu? Nie ma baba problemu z kolorem oczu swojego dziecka to sobie wynalazła u znajomych. W mojej głowie rodzi się wiele znaków zapytania związanych z tematem koloru oczu u dzieci na które postanowiłam znaleźć odpowiedź, bo nie lubię pozostawiać nurtujących mnie pytań bez odpowiedzi. Pomyślałam, że może nie tylko mi ten temat niemal spędza sen z powiek, dlatego stwierdziłam że podzielę się z Wami znalezionymi informacjami. 

Niebieskooki nowonarodzony bobas nikogo nie dziwi, to właśnie z takim kolorem oczu rodzi się większość dzieci. Niebieski przybiera różne odcienie począwszy od szaroniebieskiego skończywszy na granatowym. Dzieje się tak przez niewielką ilość melaniny w tęczówce noworodka, która jest pigmentem odpowiadającym za kolor oczu. Z czasem, kiedy do oczu maluszka dociera coraz więcej światła poziom melaniny wzrasta, następstwem czego jest przybieranie przez tęczówkę docelowego koloru. Tylko kiedy to dokładnie nastąpi? Największe zmiany następują między 6 a 9 miesiącem życia dziecka, w tym okresie poziom melaniny stabilizuje się i zaczyna się proces utrwalenia koloru oczu aż do osiągnięcia ostatecznej postaci, która najbardziej widoczna może być gdy maluch skończy roczek. Proces ten może jednak trwać nawet do 3 urodzin dziecka. Zdarzają się również przypadki kiedy ma to miejsce dopiero w wieku 5 lat. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość i dać szanse oczkom na rozwój wydarzeń. 


Źródło: www.babyonline.pl

Wiemy już, że poziom melaniny wpływa na zmianę, jednak od czego zależy jaka to będzie zmiana? Jak pewnie się domyślacie,wszystkiemu winne są geny. Jednak zastanawiając się jaki kolor oczu będzie miało nasze dziecko nie wystarczy usiąść na przeciwko partnera i spojrzeć mu głęboko w oczy. Niebagatelny wpływ mają również geny dziadków, w końcu nasz kolor oczu powstał w wyniku połączenia ich genów. Geny odpowiedzialne za kolor oczu możemy podzielić na recesywne (jaśniejsze) i dominujące (ciemniejsze). Teraz zaczyna się starcie genów, pewnie większość z Was postawiłaby na dominujące, nie dziwię się, ja też tak zrobiłam, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że czasem można przegrać stawiając wszystko na geny dominujące. Spróbuję przeanalizować możliwe przypadki, opisując je w możliwie jak najprostszy sposób. W przypadku gdy obydwoje rodzice są posiadaczami jasnych kolorów oczu, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że ich dziecko odziedziczy po nich jasny kolor oczu, oczywiście jak we wszystkim zdarzają wyjątki od reguły, ale zdarza się to naprawdę bardzo rzadko. W sytuacji gdy jedno z rodziców ma kolor oczu recesywny a drugie dominujący, zgodnie z założeniami wydawałoby się, że dziecko będzie miało ciemne oczy, a tu psikus mamy do czynienia z podziałem fifty fifty, zdarza się że dziecko jednak zostaje posiadaczem jasnych oczu, a dzieje się tak za sprawą dziadków ze strony ciemnookiego rodzica, którzy również tworzyli duet regresyno-dominujących rodziców, wtedy za sprawą rodzica o regresywnych oczach i jednego z dziadków również o regresywnych oczach dziecko zostaje posiadaczem jasnych oczu. Gdy mamy do czynienia z obojgiem rodziców o kolorze oczu dominującym, wszyscy spodziewaliby się że ich dziecko odziedziczy po nich ciemne oczy, nic bardziej mylnego, oczywiście jest bardzo duże prawdopodobieństwo że tak właśnie będzie, jednak jak już wcześniej można było zauważyć dominujący kolor oczu rodzic może mieć z połączenia genów recesywnych z dominującymi, w związku z czy nawet jeden z dziadków o recesywnych genach może sprawić, że dziecko ciemnookich rodziców może mieć jasny kolor oczu. Wiem, trochę to zagmatwane, ale mam nadzieję że mimo wszystko mój wywód odrobinę rozjaśnił Wam całą sytuację.


Źródło: www.ciazowy.pl

Z pomocą rodzicom ciekawym jaki kolor oczu może mieć w przyszłości ich dziecko powstały specjalne kalkulatory, które można znaleźć na wielu portalach o tematyce dziecięcej, tutaj znajdziecie jeden z nich, ciekawa jestem czy jego wyliczenia sprawdzą się w Waszych przypadkach. My jesteśmy klanem niebieskookim, więc nie oczekujemy na zmiany koloru oczu u Kubusia. Nurtuje mnie jednak jaki ostatecznie kolor oczu osiągnie malutka od naszych przyjaciół. No nic, nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość.


Teksty źródłowe:
 1. abcZdrowie.pl - "Kolor oczu niemowlaka"
 2. BabyBoom.pl - "Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?"
 3. MjakMama24.pl - "Jaki będzie kolor oczu dziecka?"
 4. ŚwiatNauki.pl - "Czy kolor oczu noworodka może się zmienić?"

Podobne posty

3 komentarze

 1. Hej, z tym kolorem oczu tak jest, że czesto rodzice maja brozowe, a dziecko niebieskie, tak ejst tez z włosami, dzieci np rodzą się blondynami, a rodzice bruneci. pozdrawiam i zapraszam do mnie na www.lap-stajla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dość długo miałam niebieskie oczy, w sumie nadal mam całkiem podobne do niebieskich - chociaż wiele osób mówi, że jednak są zielone ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie to się nie sprawdziło ja mam zielone moja żona ma niebieskie a moja córka ma szare oczy a na lewym ma nawet brązowe przebarwienia to trochę dziwne

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)