Niemowlę w podróży za granicę

18:00


Źródło: msz.gov.pl

Kolejny weekend za nami. Zleciał nie wiadomo kiedy. Tym razem częściowo spędziliśmy go poza granicami kraju. Bliska lokalizacja względem Niemiec sprawia, że czasem wybieramy się do "sąsiadów" na zakupy. Głównie kupujemy chemię i kosmetyki, które często są dużo lepsze, a niejednokrotnie i tańsze, niż w naszych sklepach. Tym razem obkupiliśmy również naszego szkraba w słoiczki z pysznościami oraz w kaszki. Co prawda cenowo wypadały porównywalnie, ale starałam się wyszukać takie posiłki, których nie spotkałam na półkach w polskich marketach. Zakupy należały do tych szybkich, ponieważ nie było z nami Kubulka, a to wszystko przez to, że do tej pory nie załatwiłam dokumentu tożsamości dla mojego brzdąca. Zabieram się za to jak przysłowiowa sójka za morze. 

Żeby dziecko mogło wyruszyć za granicę naszego kraju potrzebuje dowodu osobistego albo paszportu. W obydwu przypadkach do wyrobienia dokumentu potrzebujemy aktualnego zdjęcia. Wraz ze zmianą szaty graficznej dowodów osobistych, które weszły do użytku od 01 marca 2015 fotografia zarówno do dowodu osobistego jak i do paszportu jest taka sama i  wykonuje się ją wg następujących wytycznych:
 • powinna być  kolorowa o wymiarach 3,50 cm × 4,50 cm,
 • musi być wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość,
 • musi obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz obejmowała 70-80%   fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej,
 • bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nie przesłoniętymi włosami,
 • naturalny wyraz twarzy i zamknięte usta.
Jak już mamy zdjęcie naszej latorośli czas na decyzję na który dokument się zdecydujemy. Najistotniejszą kwestią jest to, jak daleko w Świat chcemy powędrować. Gdy planujemy krótkie podróże w strefie Schengen wystarczy wyrobić dowód osobisty, przy okazji nie ponosząc z tego tytułu żadnych wydatków, ze względu na to, że wyrobienie tego dokumentu jest bezpłatne. Jeżeli nogi poniosą nas nieco dalej, musimy zdecydować się na paszport, którego wyrobienie wiąże się z kosztem 30,00 złotych. Obydwa dokumenty tracą swoją ważność po pięciu latach.

Sprawy związane z dowodem osobistym zrealizujemy w Urzędzie Miejskim. Wystarczy pojawienie się tylko jednego rodzica. Aby ubiegać się o pierwszy dowód osobisty potrzebujemy:
 • wniosek o wydanie dowodu osobistego,
 • jedną aktualną kolorową fotografie o wymiarach 3,50 cm × 4,50 cm, pozycja frontalna.
Rodzice, którzy zdecydują się na paszport dla swojego dziecka muszą najpierw uiścić opłatę na konto podane na stronie urzędu wojewódzkiego do którego należą, a następnie potwierdzenie wykonanego przelewu dołączyć do pozostałych dokumentów. W celu dopełnienia formalności należy pomaszerować do Urzędu Wojewódzkiego. W przypadku paszportów należy postępować podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, tzn. wymagane dokumenty to:
 • wniosek paszportowy,
 • jedna aktualna kolorowa fotografia o wymiarach 3,50 cm × 4,50 cm, pozycja frontalna,
 • odpis skrócony polskiego aktu urodzenia.
Co ważne w urzędzie muszą stawić się obydwoje rodzice, chyba że posiadają dokument poświadczony notarialnie upoważniający jednego z rodziców do samodzielnego zajęcia się tą sprawą.

Do obydwu urzędów możemy iść bez naszych pociech. Ich obecność nie jest wymagana w przypadku złożenia dokumentów. Tak samo zresztą jak w przypadku odbioru dokumentu tożsamości, którego może dokonać tylko jeden rodzic, nawet w przypadku paszportu.

Po dopełnieniu wszelkich formalności musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż w obydwu przypadkach czeka nas miesiąc oczekiwania na wyrobienie dokumentu.

Voile, ot tyle zachodu, a ile radości daje możliwość zagranicznych wojaży całą rodzinką.

My póki co zdecydowaliśmy się na wyrobienie dowodu osobistego dla Kubusia. Mój kochany mężuś trochę się wycwanił, gdy usłyszał że w przypadku załatwiania spraw formalnych związanych z wyrobieniem dowodu wystarczy obecność tylko jednego rodzica, a że ja siedzę w domu to przecież mogę bez problemu wziąć małego pod pachę i się tym na spokojnie zająć. Na jutro planuję wycieczkę do fotografa, a pojutrze po odbiorze zdjęć wizytę w Urzędzie Miejskim.

A Wy jakiego wyboru dokonacie?


Materiały źródłowe:
 1. informacje odnośnie dowodu osobistego - http://www.eurzad.szczecin.pl/chapter_51049.asp
 2. informacje odnośnie paszportu - http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=115Podobne posty

2 komentarze

 1. Nie podobają mi się te zmiany dowodu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie okroili informacje, ale pewnie ma to jakiś głębszy sens ;)

   Usuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)