Apteczka małego podróżnika

18:09


Podekscytowani rezerwujemy pierwsze rodzinne wakacje z naszym brzdącem. Cieszymy się na wspólnie spędzone chwile. Wszystko ładnie pięknie, do momentu kiedy nadchodzi najwyższy czas, żeby zacząć się pakować. Wtedy zaczyna pojawiać się wiele znaków zapytania dotyczących zawartości walizki najmłodszego podróżnika. Największy zawrót głowy wywołuje zawartość apteczki. Dzisiaj postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami w tym temacie. Co nam się przydało, o czym zapomnieliśmy a w praniu okazało się potrzebne. 


Spędzamy cały dzień na słońcu, dzieciaczek bawił się na całego, szalał niczym wulkan energii. Przychodzi wieczór, a mały rozrabiaka staje się apatyczny i marudny. Przykładamy dłoń do główki, wydaje nam się rozgrzana. W tym momencie chwytamy za pierwszą rzecz która na pewno musi znaleźć się w apteczce, a mianowicie termometr.  Okazuje się, że nasz brzdąc faktycznie ma podwyższoną temperaturę. Póki nie przekroczy ona 38 st. nie panikujmy, gdy termometr wskaże wyższą wartość podajemy dziecku lek obniżający temperaturę. Najlepiej, żeby był to preparat, którego używaliście do tej pory w takich wypadkach, nie eksperymentujmy. Gorączka podczas wakacji może być pierwszym symptomem infekcji. Zdarza się jednak, że jej pojawienie jest wynikiem przegrzania organizmu. 


Maluch bawi się w piasku, a z nosa cieknie. Nawet dorosłego taka sytuacja doprowadziłaby do szewskiej paski, a co dopiero dziecko, które na dodatek słyszy od rodziców żeby nie wycierał noska brudnymi od piasku rączkami. W takich sytuacjach podejmujemy walkę z katarem. Na podorędziu mamy przygotowane w apteczce leki obkurczające błonę śluzową, które można aplikować dziecku kilka razy dziennie, jednak nie dłużej niż przez 3-4 dni, gdyż zbyt długie ich stosowanie może uszkodzić błonę śluzową. Dodatkowo oprócz kropli do nosa warto zaopatrzyć się w maść majerankową, której niewielka ilość rozsmarowana pod noskiem dziecka może zdziałać cuda. Oczywiście nie zapominajmy o udrażnianiu noska, dlatego do apteczki musi powędrować aspirator, który w przypadku najmłodszych dzieciaczków jest niezbędny. Woda morska również w przypadku problemów z noskiem jest nieocenionym pomocnikiem.

Uporczywy kaszel drażni dorosłych, a co dopiero dziecko. W takiej sytuacji sprawdzony syrop okazuje się koniecznością. Warto też zaopatrzyć się w aerozol na ból gardła w przypadku najmniejszych dzieci, nieco starszym dzieciom nie lada frajdę przyniosą lizaki na gardło, będące zarówno przyjemne jak i pożyteczne. 


Podczas przeziębień warto podawać dziecku witaminę C, dlatego i jej nie powinno zabraknąć w apteczce. Na wieczór warto również użyć produkt ułatwiający oddychanie, w zależności od wieku dziecka może to być maść, żel bądź plasterki. W warunkach domowych z przeziębieniami walczymy przy użyciu inhalatora. Stwierdziliśmy jednak, że nie będziemy go ze sobą taszczyć na wakacje. Dziś po naszych wakacyjnych przebojach z przeziębieniem już wiem, że warto zaopatrzyć się w turystyczną wersje inhalatora. Nebulizacja solą fizjologiczną naprawdę dużo daje, a tak naprawdę nie jest dużą ingerencją w delikatny organizm dzieci.  


Zatrucia pokarmowego nie życzę żadnemu dziecku, ale niestety czasem mają one miejsce. Często jest ono wynikiem zmiany flory bakteryjnej. Mimo, że na wakacje z dziećmi wybieramy cywilizowane kraje europejskie, delikatne organizmy maluchów różnie na to reagują, baa, nawet wakacje w kraju na drugim końcu Polski mogą być szokiem dla dziecięcej flory. Chyba każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wakacjami przez co najmniej tydzień warto podawać probiotyk. Później w trakcie pobytu na wakacjach oczywiście profilaktycznie też go podajemy. Jak jednak mimo wszystko naszego malucha dopadnie biegunka, podajemy leki hamujące biegunkę. Nie zapomnijmy również o elektrolitach, gdyż długo utrzymująca się biegunka lub wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i wtedy niezbędne jest nawodnienie organizmu.


Reakcje alergiczne są różne, jeżeli dziecko ma zdiagnozowane przez lekarza alergie jego rodzice na pewno wiedzą jak postępować. Zdarza się jednak, że alergie dopadają również dzieci bez skłonności do alergii, wtedy podajemy wapno. 

To by było na tyle jeśli chodzi o leki.


Wyjeżdżając z dzieckiem trzeba być też przygotowanym na różnego typu otarcia, stłuczenia, skaleczenia, itp. W takich sytuacjach pomocne okazują się:

  • woda utleniona,
  • plastry (myślę, że nie trzeba wspominać o tym, że najlepsze są te z kolorowymi wzorkami, które dzieci uwielbiają),
  • krem na otarcia,
  • krem przyspieszający gojenie.

Komary podczas wakacji mogą okazać się zmorą, dlatego warto pamiętać o preparatach chroniących przed ukąszeniami pomocnych w walce z nimi. Gdy okaże się, że jednak tą walkę przegraliśmy przyda nam się żel łagodzący swędzenie i reakcje alergiczne wywołane przez "ugryzienia".


Jeżeli Wasz maluch jest jeszcze na etapie ząbkowania nie zapomnijcie spakować do apteczki żelu na dziąsełka. 

Wydaje mi się, że tak skompletowana apteczka małego podróżnika sprawia, że jesteśmy przygotowani praktycznie na każdą sytuację. Niestety ja jestem taka mądra po fakcie. Oczywiście podczas naszych przygotowań do wakacji umknęło mi kilka rzeczy np. wspierających walkę z katarem czy komarami, które w praniu okazały się potrzebne. Również nie zaopatrzyłam się w kremy na otarcia i przyspieszające gojenie, chyba zapomniałam na chwilę o tym, że mój brzdąc to mały łobuziak, na całe szczęście podczas wakacji mieliśmy tylko jedno otarcie kolana. No nic, moje braki w apteczce zrzucę na karb tego, że wakacje kupowaliśmy na ostatnią chwilę i nie miałam za dużo czasu na przygotowania. 

Mam nadzieję, że trochę pomogłam w szykowaniu idealnej apteczki. A może macie jeszcze jakieś sugestie, co wg Was powinno jeszcze znaleźć się w apteczce przygotowywanej z myślą o dzieciach?

Podobne posty

2 komentarze

  1. I wszystko pod ręką ;) pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W mojej apteczce znajduje się jeszcze plum eye wash specjalny środek do przemywania oczu w przypadku gdy znajdzie się w nich jakieś ciało obce.

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się z Twoich odwiedzin w naszym małym wirtualnym świecie.
Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to co w nim znalazłeś.
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod postem.
Każda wypowiedź jest dla nas bardzo cenna.
Życzymy Ci udanego dnia pełnego uśmiechu :)